czwartek, 2 kwietnia 2015

Skąd się wzięło życie w kosmosie?

Dr Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego opowiada czy na innych planetach mogło wykształcić się życie.
Dobrą passę polskich astrofizyków rozpoczął na początku lat 90. XX wieku prof. Aleksander Wolszczan, który odkrył pierwsze planety poza Układem Słonecznym, krążące wokół gwiazdy PSR B1257+12 niecały tysiąc lat świetlnych od Ziemi. To odkrycie dokonane zostało przypadkiem, bo prof. Wolszczan nie poszukiwał planet krążących wokół innych gwiazd, ale chciał badać właściwości pulsarów.
Metodę pozwalającą na szybkie wyszukiwanie dziesiątków nowych planet w odległych zakątkach kosmosu znalazł inny wybitny, polski astronom - prof. Bohdan Paczyński, w latach 90. również mieszkający i pracujący w USA. Dowiódł, że można wykorzystać do tego celu zjawisko soczewkowania grawitacyjnego. To minimalne, obserwowalne przez teleskopy z Ziemi, zakrzywienie światła odległych gwiazd pod wpływem grawitacji niewielkiego obiektu, na przykład planety. Dlatego zainicjował w 1992 r. projekt OGLE (The Optical Gravitational Lensing Experiment). Przystąpili do niego astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Princeton oraz obserwatorium Las Campanas Observatory w Chile. W obserwatorium został zainstalowany polski teleskop.
Od tego czasu polscy astronomowie odkryli dziesiątki nowych planet i wciąż ich poszukują. Skąd się wzięło życie w kosmosie, o tym, jak to się dzieje, że we wszechświecie można wypatrzeć tak maleńkie w kosmicznej skali obiekty, i czy któraś z nich przypomina naszą Ziemię, opowiada dr hab. Szymon Kozłowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, pracujący przy projekcie OGLE.
Informacje: http://nauka.newsweek.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty