Nie znaleziono śladów istnienia domniemanych neutrin sterylnych.
Znamy trzy rodzaje (zapachy) neutrin: elektronowe, mionowe i taonowe. Fizycy podejrzewają jednak, że mogą jeszcze istnieć tajemnicze neutrina „sterylne”, które praktycznie nie oddziałują z innymi cząstkami. Ich istnienie pozwoliłoby wytłumaczyć nierozwiązane dotąd wielkie zagadki fizyki. Cząstki te mogłyby, na przykład, być składnikiem ciemnej materii, która obficie występuje we Wszechświecie, oddziałując grawitacyjnie na materię widzialną.
Pomimo intensywnych poszukiwań istnienie neutrin sterylnych nadal nie zostało potwierdzone. Również ostatnia próba ich odkrycia nie przyniosła sukcesu. Cząstki nie wpadły w sieci, które przez siedem miesięcy zastawiali fizycy uczestniczący w Chinach w międzynarodowym eksperymencie Daya Bay Reactor Neutrino Experiment. Pomiary prowadzone były za pomocą detektorów neutrin, które rozmieszczono w komorach na różnej głębokości pod elektrownią jądrową Daya Bay w prowincji Guangdong. Jądrowe reakcje rozszczepienia są źródłem olbrzymiej liczby antyneutrin elektronowych. Fizycy chcieli wykorzystać jedną z niezwykłych właściwości neutrin: ich rodzaj zmienia się w wyniku oscylacji. Dlatego część antyneutrin powinna docierać do detektorów, jako antyneutrina mionowe lub taonowe. Naukowcy umieją oszacować, jaka część antyneutrin elektronowych powinna ulec przemianie podczas podróży do znajdujących się najgłębiej detektorów. Gdyby więc liczba wykrytych antyneutrin elektronowych różniła się od wartości oczekiwanej, mogłoby to oznaczać, że część antyneutrin uległa przemianie w neutrina sterylne.
Ponieważ w Daya Bay nie stwierdziliśmy deficytu neutrin, „nie mamy żadnych argumentów za istnieniem neutrin sterylnych”, wyjaśnia Milind Diwan, fizyk z Brookhaven National Laboratory i uczestnik eksperymentu. Uzyskane wyniki, które opublikowano w październiku w Physical Review Letters, wykluczają jedynie istnienie cząstek o pewnych właściwościach, np. o masie mieszczącej się w określonym przedziale wartości. Zagadka neutrin sterylnych nie została więc ostatecznie rozstrzygnięta. Fizycy zamierzają kontynuować eksperyment, rozszerzając zakres poszukiwań na cząstki o nieco innych właściwościach. Pamiętajmy, że polowanie na bozon Higgsa przez przeszło 30 lat też nie przynosiło efektów.
Informacje: http://www.swiatnauki.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz