sobota, 21 marca 2015

Tygrysy zagrożone wyginięciem

Tygrysy zagrożone wyginięciem


Tygrysy są zagrożone wyginięciem. Obecnie na wolności żyje ich już tylko 3200. Aż w 78% przypadków giną one przez ludzi. Międzynarodowa organizacja WWF apeluje o pomoc dla tych zagrożonych wyginięciem zwierząt. Niedawno rozpoczęła w tym celu prowokacyjną kampanię ,,Ratuj Tygrysy Podaj Dalej".

W ciągu ostatnich 100 lat populacja tygrysa na świecie zmniejszyła się aż o 95%! Są rejony, w których zwierzęta te wyginęły całkowicie. Nie ma już tygrysów z wybrzeża Morza Kaspijskiego, wyspy Jawa i Bali. A dziś tygrysy giną m.in. w Malezji, w Indochinach, na Sumatrze, w Bangladeszu, w Bhutanie, na Syberii i południu Chin. Obecnie jest to gatunek uwzględniony na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem, objętych przepisami Konwencji Waszyngtońskiej oraz w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. 

Tygrysy są zabijane przez kłusowników dla skóry, kości, tłuszczu oraz innych części ciała, które wykorzystywane są w produkcji kosmetyków, suplementów diety i leków. Takie pochodzące z nielegalnego handlu produkty trafiają również do naszego kraju. Na targach medycyny naturalnej i w Internecie można znaleźć oferty wielu rzeczy wykonanych z tych zwierząt. (Warto w tym miejscu przypomnieć, że w Polsce samo posiadanie produktów wykonanych z tygrysa jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności). 

Te wielkie drapieżne koty giną również z powodu degradacji środowiska oraz związanym z tym brakiem bazy pokarmowej. Obecnie tygrysy zasiedlają zaledwie 7% obszaru, na którym występowały jeszcze sto lat temu. Wraz z niszczeniem lasów i przekształcaniem tygrysich siedlisk w pola uprawne, skurczyło się terytorium tych zwierząt i możliwości przeżycia. 

WWF mówi otwarcie: tygrysy żyją daleko, ale każdy z nas może pomóc je ocalić. W jaki sposób? 

Zastanówmy się przed kupnem egzotycznego drewna czy oleju palmowego - to produkty, których pozyskanie może oznaczać niszczenie lasów stanowiących siedliska tygrysów. Przyłączmy się do kampanii #RatujTygrysy #PodajDalej, której celem jest ochrona tygrysów z kompleksu leśnego Belum-Temengor w Malezji (za pomocą systemu fotopułapek i specjalnych patroli WWF prowadzona będzie tam walka m.in. z kłusownictwem i nielegalną wycinką lasów). 

Propagujmy świadomość problemu zagrożonych wyginięciem zwierząt poprzez polubienie profilu WWF Polska na Facebooku. Pomóżmy rozpowszechnić film dotyczący ostatnich 3200 tygrysów żyjących na wolności. Sfotografujmy się z kartką z hasłem kampanii #RatujTygrysy #PodajDalej i opublikujmy takie zdjęcie na własnych profilach w portalach społecznościowych. 

W światowe działania na rzecz ochrony tygrysów zaangażowanych jest już wiele osób - m.in. znany aktor Leonardo DiCaprio. 
Informacje : http://www.interklasa.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty